انتقال وبسایت به HTTPS

قطعا تا به حال متوجه این موضوع شده اید که وبسایت‌‌هایی که قصد دارند کسب و کار خود را به سطح بالایی از اعتبار برسانند، پروتکل ادرس اینترنتی خود را به HTTPS تغییر میدهند. شاید شما هم قصد داشته باشید تا آغازگر یک کسب و کار بزرگ باشید و برای این منظور نیاز به یک وبسایت معتبر و قابل اطمینان از نظر کاربران و همچنین موتورهای جست و جو داشته باشید.

بنابراین قطعا برای شما این سوال مطرح میشود که چگونه وبسایت خود را HTTPS کنیم؟

البته لازم به ذکر است، که وبسایت یا وب سرویس یا هر سرویس متصل به یک دامنه مشخص، میتواند HTTPS باشد و این موضوع فراتر از یک وبسایت ساده است، بنابراین بهتر است بپرسید، چگونه سامانه اینترنتی خود را به پروتکل HTTPS منتقل کنیم؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال شما پاسخ دهیم. در تمامی این مقاله، دامنه نمونه ما classicode.org خواهد بود.

روش دست یابی به پروتکل HTTPS را میتوان در چند مرحله ذیل توضیح داد:

  • ✼ تهیه یک گواهی SSL معتبر.
  • ✼ نصب گواهی بر روی سروری که دامنه به آن متصل است.
  • ✼ راه اندازی SSL روی وب سرور و اتصال به دامنه از طریق آن.

خرید گواهی SSL

روش انتقال وبسایت به HTTPS

برای داشتن یک گواهی SSL روشهای مختلفی وجود دارد که به دو دسته رایگان و غیررایگان تقسیم میشود. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات دامنه و هاستینگ، همواره گزینه جذابی به نام تهیه SSL رایگان را در خدمات خود جای داده‌اند. همچنین میتوانید از طریق سرویس های ارائه دهنده خدمات DNS ابری، همانند کلودفلر، بدون هزینه اقدام به تهیه SSL نمایید. نکته قابل توجه آن است که گواهی های SSL بر مبنای شرکت صادرکننده خود دارای اعتبار و امنیت متفاوتی نسبت به یکدیگر میباشند. از این رو این گواهی ها از رایگان تا گران قیمت جهت تهیه موجود هستند. این اعتبار از چشم موتورهای جست و جو نیز دور نمیماند و بر اساس آن اعتبار شما میتواند افزایش یابد. همچنین SSL های گران قیمت تر، از امنیت بالاتری در فرآیند رمزنگاری داده های انتقالی برخوردار هستند. همچنین بعضی از گواهی ها مخصوص نوع خاصی از دامنه هستند.(مثلا فقط دامنه های بین المللی یا فقط دامنه ها IR) در مجموع این انتخاب شماست که برای دامنه خود، چه گواهی SSL و با چه قیمتی تهیه کنید. شرکت های بسیاری در داخل کشور هستند که به فروش انواع گواهی SSL صادر شده از سازمان‌های جهانی مختلف میپردازند و شما میتوانید فرآیند خرید را در این شرکت ها طی کنید.

فرآیند خرید در شرکت های مختلف متفاوت است. و شامل چند مرحله پر کردن فرم های هویتی میشود که کمی از زمان شما را خواهد گرفت. نیاز است تا در آغاز فرآیند یک فایل متنی برای درخواست گواهی جدید ایجاد شود. بعضی از شرکت ها از شما میخواهند تا این فایل متنی را با استفاده از وب سرور خود ایجاد کنید و بعضی از آنها این مرحله را در قالب فرمی در مراحل خرید خود قرار میدهند تا تمام مراحل خرید از طرق وبسایت و بدون دخالت نرم افزار دیگری صورت گیرد. در پایان این مقاله نحوه ایجاد این فایل با استفاده از وب سرور IIS را در قالب فایل ویدئویی برای شما قرار داده ایم. در صورتی که شرکتی که شما از آن اقدام به خرید میکنید این فایل را درخواست کند، میتوانید مراحلی همانند آموزش ویدئویی انتهای این پست را طی کنید. پس از اینکه فرآیند خرید طی شد، باید اصالت صاحب دامنه توسط سازمان ارائه دهنده SSL تایید شود. بنابراین معمولا روشهایی برای این اصالت سنجی وجود دارد. (به زبان ساده، سازمان جهانی که گواهی SSL را صادر میکند باید مطمئن شود که شما صاحب دامنه‌اید.)

نظر خود را بنویسید.