کنید دنبال

تخصص‌های کلیدی در توسعه یک سیستم‌ نرم‌افزاری

نیازهای اولیه برای توسعه یک سیستم‌ نرم‌افزاری 

Backend چیست؟
Backend چیست؟

متخصص Back-End

متخصص Back-End، بخشی از نرم‌افزار را که بر روی سرور قابل اجراست و تمامی کلاینت‌ها از آن خدمات دریافت میکنند را پیاده‌سازی مینماید. سازماندهی و ذخیره‌سازی پایدار اطلاعات کاربران، توسعه الگوریتم‌های مورد نیاز جهت ارائه خدمات، توسط این شخص صورت میپذیرد. ارتباط میان فرانت و بک، از طریق وب‌سرویس‌ها که از استاندارد‌های مشخصی، صرف نظر از پلتفرم و زبان برنامه‌نویسی برخوردارند برقرار میشود. طبیعتا نیرو‌های back-end در یک نرم‌افزار، درگیری بیشتری با عملیات پشتیبانی و مسئولیت بیشتر در قبال ارائه صحیح خدمات به کاربران دارند، چرا که هسته اصلی خدمات از طریق سرور و توسط الگوریتم‌های اجرایی در آن برای کاربران فعال میشود. الگوریتم‌های توسعه یافته توسط متخصص بک اند مستقیما با کاربر در ارتباط نبوده و این الگوریتم‌ها تماما بر روی سرور اجرا میشود.

Frontend چیست؟
Frontend چیست؟

Front-End developer

متخصص فرانت از یک سو رابط کاربری طراحی شده توسط ui designer را در قالب یک نرم‌افزار در پلتفرمی که در آن تخصص دارد پیاده‌سازی نموده و از این طریق تعامل کاربر با نرم‌افزار را ممکن میسازد و از سویی دیگر، در صورت نیاز ارتباط میان کاربر نهایی و سرور ارائه کننده خدمات نرم‌افزار را برقرار میسازد. نرم‌افزار توسعه‌یافته توسط متخصص فرانت، به عنوان client و بر روی دستگاه سخت‌افزاری کاربر همچون تلفن همراه یا لپتاپ و ... اجرا میشود و از منابع این سیستم استفاده مینماید. متخصص فرانت، بر حسب نیاز نرم‌افزار ممکن است به الگوریتم‌نویسی برای عملیات مشخصی بپردازد.

UI designer

متخصص طراحی رابط کاربری، باید با اصول گرافیک آشنایی داشته باشد. با این حال، هدف اصلی‌اش طراحی یک نرم‌افزار یا یک و سایت زیبا نیست. بلکه می‌خواهد محصولی طراحی کند که کاربران بتوانند به آسانی از آن استفاده کنند و به هدف خود برسند. در حقیقت طراح UI از اصول گرافیک و زیبایی‌شناسی در راستای ایجاد کاربری آسان استفاده می‌کند. مثلا برای این که یک گزینه به راحتی در معرض دید کاربران قرار بگیرد، از یک رنگ خاص در طراحی آن استفاده می‌کند.

نظر خود را بنویسید.

Theme Skin
Select your color